- január 18-án Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán közzétett videóban élesen bírálta a hazai üzemanyagárak alakulását, mondván:
Ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt, talán vérlázító is.
A miniszterelnök aggodalmát fejezte ki az európai energiapiacon tapasztalható kedvezőtlen fejlemények miatt, hangsúlyozva, hogy Európa egy újabb energiaválság felé tart, amelyből Magyarországnak ki kellene maradnia.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint az üzemanyagárak emelkedésének hátterében több tényező áll. Az amerikai pénzügyminisztérium szigorú szankciókat vezetett be az orosz olajexportot biztosító árnyékhajózási flottával és a kapcsolódó hajóbiztosító cégekkel szemben. Ennek következtében olyan nagy importőr országoknak, mint Kína és India, alternatív forrásokból, például a Közel-Keletről, Afrikából vagy az amerikai kontinensről kell beszerezniük a nyersolajat, ami növeli a nyersanyagárakat és a szállítási költségeket.
Továbbá, a hideg téli hónapokban megnövekedett olajkereslet, különösen Európában és az Egyesült Államokban, szintén hozzájárul az árak emelkedéséhez. Az NGM kiemelte, hogy a Brent olaj ára az elmúlt hónapban közel 10 százalékkal nőtt.
A minisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy január elején leállt a Barátság kőolajvezeték, és a Török Áramlat biztonsága is veszélybe került, amelyek kulcsfontosságúak Magyarország energiaellátásában. Ezért alapvető érdek, hogy minden érintett fél biztosítsa a szállítási útvonalak biztonságát és zavartalan működését.
Emellett az amerikai szankciók negatívan érintik a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS), ami csökkenti a rendelkezésre álló nyersolaj és üzemanyag mennyiségét a régióban. Mivel Magyarország üzemanyag-szükségletének 20-30 százaléka importból származik, a külső piaci folyamatok közvetlen és azonnali hatással vannak a hazai ellátásra és az üzemanyagok árára.
A közlemény nem említi, hogy egy tavalyi törvénymódosítással a kormány az infláció mértékével növelte az üzemanyag jövedéki adóját, amely január 1-től literenként 6-6 forinttal emelkedett.
Az NGM hangsúlyozta:
A kormány célja változatlan, garantálni kell, hogy a hazai üzemanyagárak a szomszédos országok átlagára alatt maradjanak.
A minisztérium adatai szerint a benzin literenkénti ára a szomszédos országokban átlagosan 637 forint, míg Magyarországon 636 forint, a gázolaj esetében pedig a szomszédos országokban 654 forint, Magyarországon pedig 655 forint. Az NGM kijelentette, hogy ha ez az árkülönbség sérül, a kormány kész minden eszközével beavatkozni.