A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint jelentős eltérések tapasztalhatók Magyarország különböző régióinak átlagkeresetei között. Míg egyes budapesti kerületekben a bruttó átlagfizetés meghaladja az egymillió forintot, addig az ország más részein ennek töredékét keresik az emberek.
Budapesti kerületek az élen
A fővárosban a II. és a XII. kerületben a bruttó átlagkereset már átlépte az egymillió forintos határt. Ezeket követi az I. kerület, ahol az átlagbér 860 ezer forint körül alakul. A legjobban kereső tíz járás közé a budapesti kerületeken kívül csak a Budakeszi járás fért be, ahol a bruttó átlagbér 777 ezer forint.
Alacsonyabb keresetek az ország peremterületein
A legalacsonyabb átlagbérek az ország északkeleti és délnyugati részén találhatók. A Cigándi járásban a bruttó átlagkereset nem éri el a 350 ezer forintot, de hasonlóan alacsony bérek jellemzőek a Gönci és a Fehérgyarmati járásokban is.
Átlagkereset és mediánkereset közötti különbség
Fontos megjegyezni, hogy az átlagkereset és a mediánkereset között jelentős különbség lehet. Míg az átlagkereset a bérek számtani átlagát jelenti, addig a mediánkereset az a bérszint, amelynél a dolgozók fele többet, a másik fele kevesebbet keres. A mediánbér általában alacsonyabb az átlagbérnél, és országosan az átlagbér mintegy 80%-át teszi ki.
A legnagyobb bérnövekedés
Az előző év hasonló időszakához képest a budapesti IX. kerületben (Ferencváros) nőtt leginkább az átlagkereset, mintegy 16%-kal. Ez valószínűleg az utóbbi években épült új lakóparkoknak és az oda költöző magasabb jövedelmű lakosoknak köszönhető.
Grafikon: A bruttó átlagkeresetek megoszlása Magyarországon
Alább egyszerűen szemléltetjük a bruttó átlagkeresetek megoszlását Magyarország különböző régióiban:
Budapest II. kerület: 1,077,000 Ft
Budapest XII. kerület: 1,077,000 Ft
Budapest I. kerület: 860,000 Ft
Budakeszi járás: 777,000 Ft
Cigándi járás: 347,000 Ft
Gönci járás: 356,000 Ft
Fehérgyarmati járás: 362,000 Ft
Ez jól mutatja a jelentős különbségeket az egyes régiók átlagkeresetei között. Míg a főváros egyes részein az átlagfizetések kiemelkedően magasak, addig az ország más területein lényegesen alacsonyabbak.
Összegzésül elmondható, hogy Magyarországon jelentős területi különbségek vannak az átlagkeresetekben, ami számos gazdasági és társadalmi tényezőre vezethető vissza.