Az elmúlt években Magyarországon folyamatosan csökkent a hitelkártya-szerződések száma, ugyanakkor az egy főre jutó tartozás összege növekedett, és megközelítette a 300 ezer forintot. A COVID-19 járvány kezdete óta mintegy 140 ezer hitelkártya-szerződés szűnt meg, miközben az átlagos tartozás körülbelül 90 ezer forinttal emelkedett. A hitelkártyákat elsősorban vásárlásra használják, így az infláció jelentős szerepet játszhatott a felhasznált összegek növekedésében.
A 2023-as év magas inflációja, valamint a megugró rezsi- és élelmiszerárak a hitelezési szokásokban is megmutatkoztak. A személyi kölcsönök állománya történelmi csúcsot ért el, a hitelkártya-tartozások pedig rekordmagasságba emelkedtek. Korábban a személyi kölcsönöket jellemzően lakásfelújításra vagy autóvásárlásra vették fel, azonban 2023-ban nőtt azok aránya, akik a mindennapi megélhetésük fedezésére vagy más, drágább hitelek kiváltására használták ezeket a kölcsönöket.
A hitelkártya-szerződések számának csökkenése és az átlagos tartozás növekedése arra utal, hogy egyre kevesebben használnak hitelkártyát, de akik igen, azok nagyobb összegeket halmoznak fel.