Komoly politikai vihar kerekedett Szolnokon a kínai Kunlunchem vállalat tervezett beruházása kapcsán. Joó István, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója és kormánybiztos éles kritikát fogalmazott meg Györfi Mihály polgármesterrel szemben, azt állítva, hogy a városvezető hónapokon keresztül támogatta a projektet, majd hirtelen kihátrált belőle. A kormánybiztos szerint ez nemcsak az emberek becsapása, hanem hosszú távon Szolnok gazdasági jövőjét is veszélyezteti.
Tárgyalások és politikai ellentmondások
A HIPA vezetője szerint Györfi Mihály polgármester saját kezűleg írt leveleket, amelyekben egyértelműen kijelentette, hogy Szolnok városa támogatja a kínai vállalat beruházását. Ezekben a levelekben további egyeztetéseket is kezdeményezett a kínai befektetőkkel, ezzel erősítve a projekt előkészítését.
A városvezető első alkalommal 2024. augusztus 29-én, még megválasztott polgármesterként találkozott a Kunlunchem képviselőivel, majd 2025. január 20-án, immár hivatalban lévő polgármesterként folytatta az egyeztetéseket. Egy héttel később, január 27-én szélesebb körű tárgyalásra került sor, ahol több érintett szereplő is jelen volt. Február 17-én a városvezetés egy újabb egyeztetésen vett részt, ezúttal az alpolgármester képviseletében.
Joó István állítása szerint ezek a találkozók egyértelműen bizonyítják, hogy a polgármester végig támogatta a projektet, és még a vállalat képviselőinek is kijelentette, hogy számíthatnak Szolnok együttműködésére.
Bizalomvesztés és gazdasági kockázatok
Joó István szerint Györfi Mihály viselkedése komoly károkat okoz Szolnok gazdasági hitelességének. A kormánybiztos azt hangsúlyozza, hogy ha egy városvezető ilyen módon változtatja meg álláspontját, azzal elriaszthatja a jövőbeni befektetőket.
„Ezek után melyik befektető fog hinni Szolnok városvezetésének?” – tette fel a kérdést Joó István Facebook-posztjában.
A helyzet különösen érzékeny annak fényében, hogy az ipari beruházások kulcsszerepet játszanak a magyarországi régiók gazdasági fejlődésében. Egy ilyen fordulat nemcsak az adott projekt sorsát befolyásolhatja, hanem hosszú távon a város befektetési környezetére is hatással lehet.
Hogyan tovább?
A kérdés most az, hogy Györfi Mihály milyen indokkal változtatta meg álláspontját, és hogyan kívánja kezelni az ügyben kialakult politikai és gazdasági feszültségeket. A polgármester egyelőre nem reagált nyilvánosan a vádakra, és nem tisztázta álláspontját a kínai beruházás ügyében.
A következő időszak döntő fontosságú lehet Szolnok jövője szempontjából. Ha a városvezetés nem tud egyértelmű és következetes üzenetet közvetíteni a befektetők felé, az hosszú távon komoly következményekkel járhat a település gazdasági fejlődésére nézve.
Joó István facebook közleményét a kialakult helyzettel kapcsolatban ide kattintva olvashatja.