Március 15-én Belgrád utcáin több mint százezer ember gyűlt össze, hogy kifejezze elégedetlenségét Aleksandar Vučić elnök és kormánya iránt. A demonstrációk közvetlen kiváltó oka a tavaly novemberi újvidéki vasútállomás előtetőjének összeomlása volt, amely 15 ember életét követelte. A tragédiát sokan a mindent átszövő korrupció és a hanyag építési gyakorlatok számlájára írják.
A tiltakozások élén egyetemisták állnak, akik hónapok óta szerveznek megmozdulásokat az átláthatóság és a felelősségre vonás érdekében. A március 15-i tüntetésen a résztvevők 15 perces csenddel emlékeztek meg az újvidéki áldozatokról, ezzel is hangsúlyozva a tragédia súlyát és a változás szükségességét.
A demonstrációk mérete és intenzitása példa nélküli Szerbia közelmúltjában. A rendőrség becslése szerint mintegy 107 ezer ember vett részt a belgrádi megmozduláson, míg egyes források szerint a résztvevők száma elérhette a 275-325 ezret is. A tiltakozók a parlament előtti téren és a Slavija téren gyűltek össze, de a tömeg az egész városközpontot elárasztotta.
A hatóságok különböző intézkedésekkel próbálták megakadályozni a demonstrációt. Leállították a tömegközlekedést, és lezárták a főbb útvonalakat, hogy megnehezítsék a tüntetők belvárosba jutását. Ennek ellenére az emberek gyalogosan, autókkal, traktorokkal és kerékpárokkal érkeztek a fővárosba, hogy részt vegyenek a megmozduláson.
A békés kezdetek után a tüntetés során több incidens is történt. Délelőtt egy autós a tömegbe hajtott, három embert megsebesítve, míg délután egy férfi bombatámadással fenyegetőzött a parlament épülete előtt. Mindkét elkövetőt őrizetbe vették. Este a demonstrálók áttörték a rendőrkordont a parlament előtt, és kövekkel, üvegekkel dobálták meg a rendfenntartókat, akik könnygázzal válaszoltak.
Aleksandar Vučić elnök elismerte a tüntetések jelentőségét, és kijelentette, hogy a kormánynak meg kell értenie az emberek üzenetét, és változtatásokra van szükség. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a polgárok többsége nem támogatja a „színes forradalmat”, utalva ezzel a kormányellenes felkelésekre.
A belgrádi események rávilágítanak a szerb társadalom mélyen gyökerező problémáira és az állampolgárok növekvő elégedetlenségére a korrupcióval és a kormányzati átláthatóság hiányával szemben. A tüntetések folytatódása és a hatóságok reakciója meghatározó lehet az ország jövője szempontjából.