Szolnokon az utóbbi hetekben jelentős közéleti vita alakult ki a kínai KunlunChem cég által tervezett elektrolitgyár építése kapcsán. A beruházás bejelentése óta a lakosság és a helyi politikai szereplők is aktívan foglalkoznak a témával, melynek következtében tüntetések, népszavazási kezdeményezések és rendkívüli közgyűlések is napirendre kerültek.
A beruházás híre március elején vált ismertté, amikor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy a kínai KunlunChem cég elektrolitgyárat épít Szolnokon. A bejelentést követően a helyi lakosok és civil szervezetek aggodalmukat fejezték ki a beruházás esetleges környezeti és egészségügyi hatásai miatt. Ennek eredményeként március 13-án több százan gyűltek össze a Kossuth téren, hogy tiltakozzanak a tervezett gyár ellen.
A demonstráción felszólalt Györfi Mihály, Szolnok MSZP-s polgármestere is, aki bejelentette, hogy rendkívüli közgyűlést és helyi népszavazást kezdeményez a beruházásról – végül a rendkívüli közgyűlés összehívását a Fidesz tette meg helyette, a népszavazáshoz szükséges beadványt pedig az Agóra Egyesület nyújtotta be. Ugyanakkor a tüntetésen a szervezők a szemére vetették, hogy korábban támogatta a projektet, és csak most állt a tiltakozók oldalára, amikor észlelte a társadalmi ellenállást az ügyben.
A Fidesz szolnoki frakciója szintén rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte, melyre március 21-én kerül sor délelőtt 9 órakor. A frakció célja, hogy nyilvánosságra hozzák a tavalyi évben tartott zárt ülés jegyzőkönyvét, amelyben a beruházásról tárgyaltak. A Fidesz szerint ebből kiderülhet, hogy Györfi Mihály polgármester korábbi állításaival ellentétben tudott a beruházásról, sőt, támogató szavazatával is megerősítette azt.
A helyi civil szervezetek, mint az Agóra Szolnoki Közéleti Egyesület, jogi lépéseket helyeztek kilátásba a polgármester ellen, amennyiben bebizonyosodik, hogy valótlanságot állított az épülő gyár bejelentésével kapcsolatban, ugyanis a polgármester a tüntetésen számon kérően azt állította, hogy az egyesület egyes tagjai nyomás alá helyezték őt, hogy álljon ki Szijjártó Péter mellé bejelenteni a beruházást.
A rendkívüli közgyűlésen várhatóan döntés születik a zárt ülés jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozataláról, ami feketén – fehéren tisztázhatja a polgármester szerepét a beruházás támogatásában. Emellett a lakosság és a civil szervezetek továbbra is szorgalmazzák a népszavazás kiírását, hogy közvetlenül kifejezhessék véleményüket a tervezett elektrolitgyárról.
A következő napokban várhatóan további fejlemények lesznek az ügyben, melyek meghatározhatják Szolnok jövőbeni ipari és környezeti helyzetét, valamint sokak szerint eldőlhet az is, hogy a polgármester úgynevezett egy ciklusos városvezető lesz -e a város életében.
A 9 órakor kezdődő közgyűlést ide kattintva is nyomon követheti.