Március 21-én, pénteken rendkívüli közgyűlést tartottak Szolnokon a tervezett elektrolitgyár létesítése kapcsán. Az ülés során éles viták és személyeskedések jellemezték a képviselők munkáját, miközben a lakosság aggodalmait és a beruházás körüli ellentmondásokat tárgyalták.
A közgyűlés menetének módosítása és a jegyzőkönyv nyilvánossága
A Fidesz-KDNP frakció kezdeményezésére az eredeti napirendet módosították, így elsőként a 2024 novemberében tartott zárt ülés jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozataláról döntöttek. Ezt követően tárgyalták az elektrolitgyár létesítésének kérdését.
Polgármesteri álláspont és a képviselők reakciói
Györfi Mihály polgármester az ülésen hangsúlyozta, hogy nem rendelkezett részletes információkkal a beruházásról, és a döntéshozatali folyamatból kihagyták. Ezzel szemben a Fidesz képviselői felhívták a figyelmet arra, hogy a polgármester korábban támogató levelet írt a beruházásról, ami ellentmond jelenlegi állításainak. Az első napirendi pont megszavazása után a Fidesz – KDNP frakció nyilvánosságra hozta azon zárt közgyűlési jegyzőkönyveket, melyekből valóban egyértelműen kiderül: a város polgármestere valóban igen szavazatával támogatta a beruházás indítását.







Lakossági népszavazás és a közönség reakciói
A közgyűlésen szóba került egy véleménynyilvánító népszavazás kiírása is a beruházásról. A jelenlévő közönség többször is bekiabálásokkal fejezte ki véleményét, ami miatt a polgármester kénytelen volt rendre utasítani őket, sőt, a terem elhagyásával is megfenyegette a rendbontókat. A jegyző pedig igyekezett a törvényesség felett őrködni, ami sokszor nem volt egyszerű feladat a polgármester SZMSZ-t sértő ülésvezetése miatt sem.
Kínai beruházó és állami tájékoztatás
Az ülésen részt vettek a kínai KunlunChem cég képviselői is, akik bemutatták a tervezett gyár működését és válaszoltak a képviselők kérdéseire. Emellett az állami szervek képviselői is tájékoztatást adtak a beruházásról, hangsúlyozva annak gazdasági jelentőségét és a munkahelyteremtés fontosságát.
Következtetések és további lépések
A rendkívüli közgyűlésen nem született végleges döntés a beruházásról, azonban a jegyzőkönyv nyilvánosságra hozatala és a népszavazás lehetősége további vitákat generálhat a városban. A lakosság és a civil szervezetek továbbra is aktívan követik az eseményeket, és várhatóan további lépéseket tesznek annak érdekében, hogy véleményüket érvényesíthessék a beruházás kapcsán.
A közgyűlés eseményei rávilágítottak a helyi politikai ellentétekre és a kommunikációs problémákra, amelyek megnehezítik a közös álláspont kialakítását a város jövőjét érintő kérdésekben. A transzparencia és a lakosság bevonása elengedhetetlen a hasonló helyzetek kezelésében, hogy a város fejlődése a közösség érdekeit szolgálja.