Az elmúlt napok hirtelen lehűlése komoly veszélybe sodorta a gyümölcstermesztőket hazánk több régiójában. A kora reggeli órákban akár mínusz 9 Celsius-fokig is süllyedt a hőmérséklet, ami különösen a virágzó gyümölcsfák számára jelentett súlyos veszélyt.
A fagy leginkább a Dunántúlon és az északi megyékben okozott problémát, ahol a gyümölcsösökben már javában zajlott a virágzás. A gyümölcsfák virágai és bimbói rendkívül érzékenyek az ilyen erős lehűlésre, és a szakértők szerint a mostani fagy jelentős terméskiesést is okozhat az érintett területeken.
Több gazda arról számolt be, hogy hiába próbálták meg védeni a termést különböző módszerekkel – például füstöléssel vagy vízpermetezéssel –, a hideg olyan erőteljes volt, hogy sok helyen nem tudták megakadályozni a fagykárokat.
Hosszabb távú következmények
A mostani fagy nemcsak az idei terméshozamot veszélyezteti, hanem a gyümölcsösök hosszabb távú egészségére is hatással lehet. A virágzás idején bekövetkező súlyos fagykárok gyengítik a fák regenerálódó képességét, ami a következő évek termésére is negatív hatással lehet. Bizonyos fajták – például az őszibarack, kajszi vagy a cseresznye – különösen érzékenyek a virágzás alatti hidegre, így ezekből a gyümölcsökből jóval kevesebb kerülhet majd a piacokra.
Emellett gazdasági szempontból is komoly problémát jelent a helyzet: egy-egy ilyen fagyos időszak több milliós károkat okozhat a kisebb termelőknek, akik gyakran nem rendelkeznek elegendő tartalékkal vagy biztosítással az ilyen váratlan események ellen. A terméskiesés miatt várhatóan a fogyasztói árak is emelkedhetnek, különösen a hazai gyümölcsök esetében.
Mi várható ezután?
A meteorológusok előrejelzése szerint a következő napokban fokozatos enyhülés várható, ami némi megnyugvást jelenthet a gazdák számára. Ugyanakkor a most elszenvedett fagykárok következményei még hetekig, sőt hónapokig is érezhetők lesznek. A szakemberek most az érintett termelők kárfelmérésére és esetleges állami támogatására összpontosítanak.
A klímaváltozás hatására egyre gyakrabban fordul elő, hogy a tél végi, tavasz eleji időszakban extrém időjárási jelenségek nehezítik a mezőgazdasági munkát. A szakértők szerint a jövőben nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre és a rugalmasabb termesztéstechnológiák alkalmazására, hogy a gazdák hatékonyabban tudjanak reagálni a hasonló kihívásokra.